Представники Міненерговугілля спільно з експертами з різних регіонів обговорили питання реформування ринку електроенергії

Під час експертної зустрічі, що відбулась сьогодні, 12 листопада, в Комунікативному центрі Уряду, обговорено проект нового Закону України «Про ринок електричної енергії України».
Участь у заході взяли заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександр Светелік, директор Департаменту електроенергетичного комплексу Міненерговугілля Ольга Буславець, заступники голови Громадської ради при Міненерговугілля Юлій Куцан та Юрій Улітіч, експерт від ГО «Діксі Груп» Роман Ніцович, представники ЗМІ.
Олександр Светелік у виступі наголосив, що цей законопроект розроблено для споживача. Міненерговугілля провело 14 слухань, документ складається з 130 сторінок, а зауваження та пропозиції викладені на 160 сторінках, однак усі вони опрацьовані і максимально враховані. Якщо якась пропозиція не була врахована, Міністерством надано обґрунтування причин неврахування тієї чи іншої позиції. О. Светелік зазначив, що складним буде перехідний період, проте в законопроекті враховано всі його виклики. «Розробляючи законопроект, ми прагнули врахувати всі побажання споживача. Головне те, що ми відходимо від монополізму. Кількість постачальників електроенергії не повинна бути обмежена», - наголосив О. Светелік.


Заступник голови Громадської ради при Міненерговугілля Юлій Куцан зазначив, що Україна підписала з Євросоюзом усі документи, тому всі електростанції повинні відповідати екологічним вимогам. Саме цей законопроект, на його думку, зможе виріши ці питання та звести до мінімуму негативний вплив генерацій на довкілля.
Ю.Улітіч зауважив, що в законопроекті потрібно звернути увагу на труднощі перехідного періоду для ТЕЦ України, адже їх вік від 55 до 90 років і вони не можуть ефективно працювати. Також звернув увагу на важливість забезпечення теплопостачання міст та запропонував впровадити 10-річний строк для виконання заходів з модернізації та стимулюючого тарифоутворення для них на цей період.
Роман Ніцович подякував Міненерговугілля за відкритість, а також зазначив, що завданням законопроекту є створення ринку, проте споживачі не повинні мати ілюзій, що ціни одразу будуть низькими. «Кожен споживач обираючи постачальника, може мати не тільки кращу ціну, а ще й цілу низку інших послуг», - зазначив він.
Також наголосив, що потрібно прискорити темпи реформування та найскоріше внести законопроект на розгляд Верховної Ради України.
Представники громадськості Львова, Харкова, Дніпропетровська, Полтави та Чернігова у виступах звернули увагу на питання енергетичної безпеки України, необхідність співпраці з Антимонопольним комітетом України щодо демонополізації ринку, зменшення викидів ТЕС відповідно до вимог Енергетичного Співтовариства. Цікавились також питаннями ціноутворення та механізму субсидій для побутових споживачів.
Представники Львова звернули увагу на можливості використання вугілля Львівського басейну, створення умов для нарощування власного видобутку енергоносіїв. Чернігівчани наголосили на необхідності в умовах децентралізації враховувати в інвестиційних програмах плани розвитку міст. Також повідомили про наміри з свого боку проводити громадську антикорупційну експертизу нового законопроекту.
Олександр Светелік зазначив, що розуміє і поділяє тривогу з приводу пропонованих реформ. Проте зауважив, що у підзаконних актах, яких буде підготовлено 32, будуть враховані всі ризики. Також наголосив, що кожне нове положення одразу перекладається англійською мовою та надсилається до Енергетичного Співтовариства для проведення експертизи. Підтримав також думку про необхідність демонополізації, адже на сьогодні 80% теплової генерації у приватній власності. Крім того, повідомив, що, згідно з новим законопроектом розширюються права регулятора, який не буде встановлювати ціну, а тільки здійснювати контроль за ринком.
Ольга Буславець з свого боку підтримала зауваження громадськості щодо важливості та необхідності створення ринку теплової енергії, щоб уникнути загострення соціальної напруги.
Підсумовуючи зустріч, О. Светелік розповів про перспективи енергетичної галузі. Зокрема, наголосив, що Міненерговугілля реанімувало план модернізації ТЕС, хоча можливості в цьому обмежені, адже будь-який проект з модернізації – це додаткове навантаження на тариф. Проте перші кроки вже здійснюються, зокрема щодо модернізації енергоблоків Трипільської ТЕС. «Ціна на електроенергію в Україні не повинна бути вищою, ніж у Європі. В цьому суть ринку». – підкреслив О. Светелік.
Підсумком зустрічі стала підтримка законопроекту та пропозиція щодо найскорішого внесення документа на розгляд Кабінету Міністрів та Верховної Ради України.


Друк   E-mail