Стимулююче регулювання в енергетиці сприятиме оновленню енергетичного господарства

Проблему запровадження стимулюючого регулювання в електроенергетичній галузі обговорено сьогодні, 18 листопада, під час дискусії, що відбулась в Українському кризовому медіа-центрі за участю заступника Міністра О.Светеліка, голови НКРЕКП О. Вовка, експертів у сфері енергетики та енергозбереження.

Д. Вовк у виступі поінформував про досвід європейських країн щодо запровадження стимулюючого тарифоутворення та результати, зокрема, зменшення перерви в електропостачанні з розрахунку на одного кінцевого споживача приблизно на 40%. «Така методологія вже довела свою ефективність і успішно діє у Великобританії, Франції, Німеччині, Норвегії та інших країнах Євросоюзу», - зазначив він. За рахунок стимулюючого регулювання, за його словами, розвинуті країни досягли вищої якості та прибутковості при зменшенні загального тарифу. Д. Вовк звернув увагу, що запровадження стимулюючого тарифоутворення передбачено Директивою Європейського Союзу 2009/72 і є одним із кроків щодо виконання європейських вимог в електроенергетичному секторі.

Також голова НКРЕКП повідомив про оновлення нормативної бази з цього питання у 2015 році, яке здійснювалося прозоро, за участі громадськості. Він звернув увагу на стратегічні помилки при формуванні тарифів та запропонував правильний підхід та періоди переходу до стимулюючого тарифотворення.

Стимулююче регулювання в довгостроковий період, на його думку, сприятиме зменшенню витрат, зменшенню технологічних втрат, підвищенню показників якості електропостачання із застосуванням штрафів при недотримання графіка зменшення витрат.

Олександр Светелік, виступаючи, зазначив, що енергетичне господарство потребує оновлення, адже обладнання зношене – ще 40 - 50-х років. «Ми повинні працювати для захисту прав споживачів», - наголосив він. Також повідомив, що на сьогодні Міненерговугілля з великими труднощами формує баланс, адже гідроенергетика, яка є регулюючою потужністю, переживає небачену досі критично низьку водність річок. О. Светелік наголосив:«Ми повинні дати можливість залучити інвестиції» та висловив сподівання, що нова нормативно-правова база буде ефективно працювати. Заступник Міністра підтримав наміри НКРЕКП щодо впровадження стимулюючого регулювання в енергетиці та зазначив: «Підприємства повинні відпускати на стимулюючий тариф по готовності. Я дуже сподіваюсь, що 2016 рік, який ми запланували як пілотний для 6 підприємств, покаже оцінку реальності та економічної доцільності такого впровадження».
У ході дискусії виступили експерти, озвучивши свої позиції щодо переходу на стимулююче регулювання.

Відео дискусії можна переглянути тут.


Друк   E-mail