Володимир Демчишин розповів про поточну ситуацію із ремонтом ЛЕП, постачання вугілля та газу та подальшу роботу Міністерства із забезпечення проходження опалювального сезону

Міністр енергетики та вугільної промисловості під час засідання Верхової Ради 27 листопада 2015 року розповів про ситуацію в енергетичній сфері, зокрема, про стан відновлення ліній електропостачання на Півдні України, які було 20 листопада п.р. було пошкоджено вибухами.

В.Демчишин зазначив, що 6 ремонтних бригад «Укренерго», які були відправлені до зруйнованих ЛЕП іще 20 листопада і зараз повністю готові до продовження робіт з відновлення. Через позицію кримсько-татарських активістів наразі проведено роботу тільки щодо 1 лінії «Каховка-Титан»(220 кВ), лінія практично відновлення, для завершення робіт потрібно лише 3 години.

Міністр В.Демчишин нагадав, що в середньому повне відновлення лінії займає 72 години.
Наразі роботи неможливі відсутність доступу до лінії. Відновлювальні бригади очікують дозволу силовиків за наслідками розмінування території та можливості безпечно проводити ремонтні роботи.

На засіданні Антикризового енергетичного штабу 27.11.2015 року о 16-00 під головуванням А. Яценюка буде проведена нарада та обговорення поточної ситуації за участі усіх фахівців. Очільник Міненерговугілля сподівається, що за результатами цього засідання буде напрацьовано спільний план подальшої роботи щодо відновлення живлення на території України.

Постачання електроенергії до АР Крим також повинне стати предметом обговорення на засіданні Антикризового енергоштабу, - відмітив В.Демчишин.

Оскільки раніше ЛЕП постачали від 600 до 1000 мВт на добу, а на даний момент таке постачання обмежене до 0 і це створює ряд проблемних питань, - наголосив Міністр енергетики та вугільної промисловості.

«Незалежно від того як буде розвиватися політична ситуація навколо відновлення ЛЕП в Херсонській області [для постачання електроенергії] в АР Крим і також відновлення енергопостачання [на території України] у Міністерства та підприємств, які перебувають під контролем Міністерства достатньо ресурсу для того, щоб управляти процесом», - запевнив Міністр енергетики.

В.Демчишин зауважив, що аварійне порушення роботи енергосистеми в межах короткого періоду мало негативний вплив, особливо одразу після підрив на ЛЕП, проте ситуацію вчасно вирівняти, виробництво електроенергії збалансувати.
«На даний момент зменшено навантаження на атомних станціях, пройшло заміщення через гідро і через теплову генерацію. Так, на даний момент ми спалюємо трошки більше вугілля, але протягом останніх 5 днів нам вже вдалося стабілізувати цю систему і забезпечити стабільну роботу», - запевнив Міністр.

Однак додав, що окремі питання відновлення постачання є політичними та потребують окремого розгляду Кабінету Міністрів України та РНБО для прийняття ними відповідних рішень.

Наразі ж робота енергосистеми потребує додаткової уваги щодо забезпечення паливом.

«В першу чергу нам на даний обмежили момент постачання вугілля із неконтрольованих територій та Російської Федерації», - відзначив Міністр.
Така ситуація не є критичною, оскільки на даний момент запасів вугілля на складах ТЕС достатньо аби працювати протягом щонайменше місяця.

Цього замало, звичайно, для роботи в більш довгій перспективі, але Міністерство врахувало ймовірність перебоїв із постачанням вугілля із ближніх країн при підготовці до опалювального сезону.
«Аби вирішити питання із ритмічним забезпеченням наших станцій ми активно проводимо переговори із постачальниками із ПАР. На даний момент в процесі доставки знаходиться 2 кораблі: 168 тис. тонн для «Центренерго», а також 80 тис. тонн для ТЕЦ. Це вугілля прибуде 4 та 12 грудня відповідно, тобто на період грудня буде доставлено додаткових 250 тис. тонн антрацитового вугілля. Того [антрацитного] вугілля, яке на даний момент, на жаль, на території підконтрольній українській владі не добувається», - наголосив В.Демчишин.

Запаси антрацитного вугілля на складах становлять понад 1 млн. тонн, додатковий обсяг із ПАР суттєво доповнить цей ресурс, - вважає Міністр енергетики та вугільної промисловості.

«Ці 250 [тис. тонн] дають впевненість: щонайменше наступні 45-50 днів наша енергетична системи перебуватиме в стабільному виробничому процесі. За ці 50 днів однозначно можна знайти рішення, щоб постачати вугілля з ПАР та інших постачальників», - переконаний Міністр.

Хоча закупівля з ПАР та інших далеких країн матиме вищу ціну, аніж вартість вугілля з РФ та зони АТО. Це, звичайно матиме негативний вплив на тариф.
«Але працюємо з НКРЕКП, щоб забезпечити фінансування таких поставок», - запевнив Міністр енергетики та вугільної промисловості України.

Крім Міненерговугілля питаннями вчасної закупівлі вугілля мають перейматися і приватні компанії, особливо ті, які займають суттєву долю ринку генерації, - вважає В.Демчишин.

«Основний виробник електроенергії компанія «ДТЕК» не проводила активну закупівлю вугіллю за кордоном (мається на увазі морським напрямком)» - зауважив Міністр. Та наголосив, що таким потужним компаніям, як «ДТЕК» слід серйозно поставитися до ситуації та розпочати активні дії щодо закупівлі антрацитного вугілля, навіть з урахуванням наявності власних значних запасів на шахтах «Ровенькиантрацит» та «Свердлівантрацит», які перебувають на неконтрольованій території.

Ефективність та стабільність постачання вугілля залежить також від розвиненості інфраструктури, розширення її можливостей для подальшої диверсифікації шляхів постачання ресурсів,- нагадав Володимир Демчишин.

«На даний момент основне обмеження - це портова інфраструктура, яка формується протягом років. за 1 рік не має можливості побудувати великий порт із великими терміналами, які зможуть великі кораблі типу «Panamax» чи «Capsize». Ця робота ведеться. На даний момент ми можемо завезти 400 тис. тонн в місяць, при необхідних 600 [тис. тонн]», - нагадав Міністр.

Окремим завданням роботи Міністерства енергетики та вугільної промисловості є зміна власне структури споживання енергії.

«Нам вдалося поміняти структуру споживання на користь атомної енергетики, яка є чистою і дешевою. Це дає можливість не тільки зменшити вартість та покращити структуру тарифу, утримувати тариф на сьогоднішньому рівні, давати нашим підприємствам бути конкурентоздатними, але і зменшити залежність від постачання вугілля. Ця робота проводиться, проводилася і буде проводитися», - відмітив очільник Міненерговугілля.

Крім цього, - нагадав В.Демчишин, - ведеться робота із зміни системи на законодавчому рівні, робота із покращенням інвестиційного клімату, який серйозно страждає також від військових дій на сході України. А тому на переконання Міністра дуже важливо, щоб крім профільного міністерства до питання змін в енергетичному секторі включалися також інші державні органи, зокрема Парламент. Саме від Верхової Ради України Міністерство енергетики та вугільної промисловості сподівається ефективної законодавчої роботи щодо швидкого та якісного розгляду законопроектів в сфері реформування енергетичної галузі.

Цілком стабільною є також ситуація із запасами газу.
«На даний момент в сховищах українських перебуває більше 16,4 млрд. м3 газу. Цього в принципі достатньо, щоб із постачанням з ЄС пройти цей опалювальний сезон», - повідомив В.Демчишин.

Міністр також нагадав, що за поточний рік вдалося суттєво зменшити залежність від поставок енергоресурсів з Російської Федерації».
«Вдалося зменшити залежність від постачання газу наприклад з Російської Федерації до 35-40% протягом 2015 року в порівнянні із 100% ще буквально декілька років тому. Це за рахунок роботи і Міністерства і НАК «Нафтогаз України» по реверсному напрямку», - нагадав В.Демчишин.

«Тому залежність від Російської Федерації щодо постачання газу на даний момент взагалі відсутня», - запевнив Міністр енергетики та вугільної промисловості України.

Зазначена робота проводиться не тільки в газовому, але й інших напрямках диверсифікації постачання ресурсів для роботи Української енергетики.
«Стосовно ядерного палива: 5 поставок із 16 вже в 2016 році будуть не російськими», - поділився планами В.Демчишин.

Він також нагадав, що запасів ядерного палива на станціях вистачить на весь поточний опалювальний сезон, було проведено активно роботу із компанією «Westinghouse», яка протягом 2016 року готова забезпечити 5 поставок із 13 необхідних.

«Основний виробник електричної енергії в Україні [НАЕК «Енергоатом»] перебуває в стабільній ситуації», - заявив В.Демчишин.

З урахуванням зазначених показників В.Демчишин звернувся до усіх з проханням спокійно та об’єктивно підходити до оцінки стану проходження опалювального сезону та ситуації в енергетичній галузі в цілому.

« Прошу понизити градус дискусій, ситуація контрольована», - наголосив Міністр енергетики та вугільної промисловості.


Друк   E-mail