Експерти обговорили питання введення тимчасових надзвичайних заходів в енергетиці

22 грудня 2015 року експерти та громадськість обговорили питання щодо введення Кабінетом Міністрів України надзвичайних заходів на ринку електроенергії.
Сергій Чех, радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України, прокоментував питання щодо необхідності введення тимчасових надзвичайних заходів.
За його словами, запровадження таких заходів покликане запобігти можливим негативним наслідкам на ринку електроенергетики, викликаним надзвичайними подіями або ситуаціями.
«Я хочу звернути увагу, що це різні поняття: надзвичайна ситуація в енергоринку України та надзвичайна ситуація в ОЕС України. Надзвичайна ситуація на ринку має бути наслідком або способом подолання надзвичайних ситуацій в енергетиці, в ОЕС України», - відмітив пан Чех.

Доповідач нагадав, що подолання окремих надзвичайних ситуацій мало місце в історії України, наприклад у 2000 році, коли було спрямовано частину ресурсів для відновлення магістральних мереж за наслідками обледеніння у Вінницькій області. Зазначена допомога надавалася тоді на поворотній основі за погодженням із спільнотою ринку електроенергії. Такі ситуації не є системними і впливають на діяльність енергосистеми лише в окремому регіоні.
«Нинішня ситуація відрізняється тим, що надзвичайна ситуація в ОЕС – це події, що призвели до порушення режиму роботи ОЕС, від’єднання і погашення цілих регіонів в ОЕС, або якщо такі події мають характер незворотних і призведуть до таких порушень», - пояснив радник Міністра.
У своєму розпорядженні Уряд зазначив, що запровадження надзвичайних заходів є наслідком тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок. Ситуація ускладнена також відсутністю антрацитної марки вугілля на контрольованій території та постійними пошкодженнями обладнання, внаслідок бойових дій на Сході країни. Зазначені обставини не є звичайною загрозою для роботи ОЕС України, впливають на територію усієї держави, тож вимагають надзвичайних заходів реагування.
«У цих умовах надзвичайного характеру диспетчер має надзвичайні повноваження. Неналежна кількість (антрацитного) палива на складах ТЕЦ є певною загрозою, і для запобігання надзвичайній ситуації в системі було прийнята Постанова Уряду», - прокоментував ситуацію Сергій Чех.
Представник Міненерговугілля погодився, що введення таких заходів «наперед» не є класичним рішенням і скоріше передбачає запобігання загрозі надзвичайних ситуацій замість подолання наслідків після їх настання.
«Надзвичайна ситуація повинна вводитися за наслідками, в нас вона для запобігання», - відмітив Сергій Чех.
Поряд із тим радник Міністра енергетики та вугільної промисловості зазначив, що факт прийняття рішення Кабінету Міністрів України про запровадження надзвичайних заходів не означає автоматичної зміни роботи ринку, оскільки лише визначає надзвичайні повноваження із врегулювання роботи ОЕС.
«Чи скористаються цією постановою Регулятор щодо встановлення тарифів і обсягів виробництва певних виробників - не зрозуміло, але на ситуацію загрози щодо відсутності палива реагувати треба було», - пояснив рішення Уряду Сергій Чех та додав, що таке рішення приймається не вперше.
«За своїм змістом така постанова майже повторює постанову 2014 року», - зазначив він.
Він додав, що реформа ринку електроенергії звичайно призведе до змін у роботі паливних галузей. Слід також враховувати тенденції розвитку енергетичних галузей розвинених країн Європи та світу, де відбувається значне скорочення частки вугільної галузі та розвиток альтернативних джерел енергії.
«Нам треба вивчити і усвідомити рішення, які були на Паризькому Саміті стосовно екології, ролі теплової генерації. Ми з вами чули: Англія закрила останню шахту, 2 працює в Німеччині, а у Франції жодної шахти немає. Це три лідери ЄС», - пояснив Сергій Чех та додав, що Україна має зосередити свої зусилля і на цьому напрямку реформування галузі.
Радник Міністра також вважає, що надзвичайні заходи не є стратегічно ефективним способом регулювання роботи ринку електроенергії. Найкраще, якщо функціонування галузі визначатимуться за правилами ринкових відносин.
«Ринкові відносини передбачають відсутність ручного керування. Врівноваження має відбуватися ринковими механізмами», - наполягає Сергій Чех та нагадує про системну роботу, яку слід проводити в цьому напрямку.
«Завданням наступного року треба вважати прийняття Закону про ринок електроенергії, а також роботу з комерційного обліку, стандартизації та сертифікації обладнання і процесів», - підсумував Сергій Чех на завершення свого виступу.


Друк   E-mail