Міненерговугілля: деполітизація газового питання, диверсифікація енергопостачання та імплементація законодавства Європейського Союзу є ключовими здобутками на міжнародній арені за 2015 рік

Про ці та інші здобутки йшлося під час дискусії в УКМЦ, де Міненерговугілля прозвітувало про результати роботи за 2015 рік в міжнародному напрямку.

Презентацію «Енергетична політика України: міжнародний вимір. Результати роботи за 2015 рік» представив директор Департаменту стратегічного планування та європейської інтеграції М. Бно-Айріян.

Серед ключових здобутків Міненерговугілля у газовій сфері відзначено закупівлю російського газу за справедливою ціною; вирішення газових спорів у форматі «Україна – ЄС-РФ», замість «Україна - РФ»; посилення прозорості газової сфери; диверсифікація енергопостачання.

Ключовим здобутком Міністерства також є імплементація законодавства України до законодавства ЄС. Відзначено, що протягом 2015 року розроблено за сприяння ЄС та прийнято Закон про ринок газу, а також підзаконні акти до нього. Крім того, розроблено Закон про ринок електроенергії, фіналізовано текст законопроекту про Національного регулятора.

М. Бно-Айрян підкреслив, що протягом року поглиблено співробітництво з МФО. Зокрема, за кошти Світового Банку здійснено фінансування розробки вторинного законодавства до ЗУ «Про ринок газу», надано грант на впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей, підписано кредитні угоди для модернізації об’єктів енергетичної галузі.

Міністр В.Демчишин та заступники Міністра взяли участь у багатьох важливих міжнародних заходах. Варто зазначити, що міжнародне співтовариство відзначило успіхи України щодо впровадження реформ в енергетиці, зокрема 13-те засідання Міністерської ради ЕнС визнало Україну країною-учасницею, яка досягла найбільших успіхів в процесі імплементації норм Третього енергетичного пакету за 2015 р.

 

Важливим напрямом роботи є вихід України на східні горизонти. Зокрема, поглиблюється співпраця з японськими колегами. Серед проектів за участю японських фахівців - спільна з NEDO розробка «Демонстраційного проекту із заміни парової турбіни» на Трипільській ТЕС, заходи з енергетичної безпеки. Також розпочато місію JICA з відбору потенційних енергетичних проектів.

М. Бно-Айрян зазначив, що Міненерговугілля взяло на себе нові зобов’язання в рамках співпраці з Енергетичним Співтовариством, зокрема, щодо впровадження заходів з енергетичної ефективності.

Окрім здобутків за минулий рік, визначено завдання Міненерговугілля на 2016 рік. Серед основних завдань - прийняти Закону України «Про ринок електричної енергії» та розробити вторинне законодавство, розробити та підписати новий Меморандум про взаєморозуміння між Україною та ЄС в сфері енергетики та інші. Також важливими завданнями Міністерства є Стратегічне планування розвитку ПЕК та впровадження інвестиційних проектів, впровадження енергоефективних технологій та поширення використання альтернативних джерел енергії

В.Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, підкреслив активізацію діяльності Міністерства за останній рік. Найбільшим досягненням, на його думку, є збільшення реверсного постачання газу до України та зменшення споживання природного газу. «Споживання газу зменшилося з 42,6 мільярдів кубометрів минулого року. Цього року ми вийдемо десь на 34 мільярди, і таким чином, за рахунок власного видобутку природного газу, плюс реверсні поставки, ми можемо теоретично і практично повністю забезпечити себе газом і не залежати від імпорту з Російської Федерації. Тобто цього року вже близько 70% імпорту – це був природний газ з Європейського Союзу, це рекордні показники», – заявив Володимир Омельченко. Також наголосив, що ми можемо забезпечити себе, щоб не залежати від Російської Федерації. Серед недоліків назвав зниження показника видобування природного газу, що є, на його думку, наслідком непродуманої рентної політики.

Олена Павленко, президент ДіХі Груп, також підкреслила важливість здобутків Міненерговугілля щодо диверсифікації постачання енергоносіїв, а також запевнила, що Україна працює з багатьма постачальниками з європейських країн, тому не можна говорити про підміну однієї залежності іншою. Також звернула увагу на прогрес щодо оновлення нормативно-правової бази, зокрема щодо просування Третього енергопакету. «Маємо визнати, що за останні 2 роки темпи імплементації законодавства значно зросли», - зазначила О.Павленко. Серед здобутків Міністерства, за її висновками, є відкритість Міністерства, а також те, що Україна та Енергетичне Співтовариство налаштовані на конструктивний діалог та почали чути один одного.

Ігор Москалевич схвально відгукнувся про діяльність Міністра В.Демчишина та його команди. Позитивом він назвав перехід від формули відносин «Москва – Київ» до «Москва – Київ – Брюссель». Також він вважає за потрібне вибудувати Україні систему, коли вона не залежатиме від погоди, а працюватиме за будь-яких умов.


Друк   E-mail