Це може бути останній рік отримання дотацій, - Володимир Демчишин розповів про те, як за 12 місяців збалансувати вугільну галузь

Це може бути останній рік отримання дотацій, - Володимир Демчишин розповів про те, як за 12 місяців збалансувати вугільну галузь.

Вчора, 9 лютого Міністр енергетики та вугільної промисловості України взяв участь у засіданні комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, де обговорювали Концепцію реформування вугільної галузі.

В.Демчишин підкреслив, що основним завданням є збалансування роботи вугільних підприємств, адже історично вугільні підприємства неефективно витрачали кошти державної підтримки.

«Статистика говорила, що більшість шахт чи майже всі шахти були збитковими. При середній ціні 1100 грн. на початок минулого року собівартість була вища 1600 грн., а по деяких шахтах і більше 3-5 тис. грн.», - прокоментував Міністр загалом ситуацію по галузі.

В.Демчишин нагадав, що у 2014 році на підтримку вугільних підприємств виділялося близько 10 млрд. грн. дотацій.
«А якщо рахувати ті шахти, які залишилися на контрольованій території, то це близько 5 млрд. грн», - відмітив В.Демчишин та додав, що виділення цих коштів, однак, не призводило до покращення умов та обсягів видобутку вугілля через рішення керівництва підприємств на місцях.

«Були суттєві проблеми із обладнанням, технічне забезпечення було незадовільним, деяких з генеральних директорів прийняли рішення звільняти, бо потрібно працювати по-новому і використовувати ці кошти досить ефективно», - зазначив Міністр.

В Міненерговугілля проаналізували інвестиційні програми та програми розвитку, і дійшли висновку, що для підготовки лав, технічого переоснащення та забезпечення ефективної роботи в шахтах потрібно приблизно 3 млрд. грн.

«Ми звернулися із цим питанням до Кабінету Міністрів, але відповідь Мінфіну на той момент була очевидна: подивіться більш уважно, бо ми знаємо, що історично кошти (на підприємствах) витрачалися неефективно», - прокоментував В.Демчишин.

В Міністерстві проаналізували можливість приватизації окремих вугільних підприємств, в т.ч. частково. Проте загальний інвестиційний клімат та бойові дії на Сході країни не сприяють потоку інвестицій у галузь, а тому першочерговим завданням у галузі має стати оптимізація роботи вугільних підприємств та їх вихід на беззбиткову роботу.

«Якщо би було можливо отримати десь приблизно 2,5 млрд. гривень із бюджету на ці програми, то протягом року, я наголошую, можна би було збалансувати всю промисловість разом», - зауважив Міністр.

В.Демчишин відзначив, що зазначена сума коштів потрібна в повному об’ємі на завершення фінансування всіх розпочатих проектів по технічному переоснащенню державних вугледобувних підприємств, в т.ч., на часткову добудову шахти Нововолинська №10, для якої потрібно окреме визначитись щодо джерел та механізмів інвестування/ добудови, оскільки сума фінансування для введення 2-х лав в експлуатацію становить 1,5-2 млрд. грн., включаючи обладнання.
Додаткові кошти, окрім зазначених, потрібні на програми реструктуризації та протягом перехідного періоду на поточну підтримку вугільних підприємств.


Друк   E-mail