На сьогодні відсутнє рішення про зміну ціни на газ з 1 квітня, - Володимир Демчишин

Під час Години запитань до Уряду у Верховній Раді Україні Міністр енергетики розповів про ціну на газ з 1 квітня, перемовини з МВФ та збільшення власного газовидобування

«На сьогодні відсутнє рішення Уряду про зміни цін на газ з 1 квітня. Ви праві, що у Меморандумі з МВФ була така домовленість, досягнута минулого року про те, що потрібно піднімати ціну газу до 75% відсотків від світової чи імпортованої ціни. І на сьогодні такий рівень складає 5 500, 00 грн. Не 10 тис., не 7 тис., як Ви говорите, а 5500. Приблизно. Але ще раз повторюю, такого рішення на даний момент немає», - зауважив В. Демчишин

Але навіть вимоги МВФ є предметом переговорів, досить складних і тривалих, бо фінансування Фонду потрібне, щоб суттєво оптимізувати споживання енергоресурсів

«Будуть проводитися заходи по стимулювання енергоефективності, яка є ключовим напрямком зменшення навантаження на населення. Але ці кроки вимагають суттєвих інвестицій. Це десятки, можливо, 40-50 млрд, які протягом наступних 10-15 років потрібно вкласти у теплогенерацію, водопостачання, енергопостачання і постачання газу. Це величезні інвестиції, і без допомоги МВФ проводити такі заходи неможливо», - пояснив В. Демчишин.

Хоча згідно вимог МВФ підняття ціни мало відбутися уже минулого року, однак завдяки тривалим перемовинам вдалося розтягнули цей процес на 3-4 роки.

«Ми прекрасно розуміємо, що соціальне навантаження при правильних кроках вкрай велике, тому потрібно шукати механізми: або за рахунок компенсації чи сусбидії зменшити навантаження, або за рахунок додаткових можливостей інвестування і зменшення об’єму споживання. І, відповідно, зменшення навантаження через складний перелік заходів. Тобто з ЄБРР проводяться переговори про інвестування у теплокомуненерго, які після інвестування зменшать свої втрати, зменшать собівартість. Мінрегіон проводить заходи з видачі пільгових кредитів, які також стимулюють додаткове вкладання коштів у цей сегмент, який вкрай цікавий для інвестування. Але у зв’язку з тим, що немає коштів у споживачів, у т. ч. у населення – домогосподарств, вони не інвестують, вони перевитрачають газ», - розповів В. Демчишин.

Він додав, що споживання уже скорочується.

«Минулого року ми бачили зменшення споживання газу десь на 13-14%, на 5 млрд. м3, якщо порівнювати контрольвану територію у 2014 та 2015 році. У цьому році, протягом 2 місяців, ми знов таки бачимо зменшення споживання газу на 9 %», - зазначив В. Демчишин.

Міністр переконаний, що Україна має також нарощувати власне видобування, адже у країні вражаючі можливості.
«У нас запаси складають 1 трл м3, видобуваємо ми 20 млрд. У нас газу щонайменше на 50 років уперед», - поінформував Міністр.

Однак надмірна зарегульованість та високі податки призводять до зниження видобутку вітчизняних енергоресурсів.
«Ввели рентну плату у розмірі 55% чи 70% для «Укргазвидобування», у зв’язку з тим, що є інші податки – наш видобуток не зростав протягом 20 років. Замість того ми закуповуємо щонайменше 15 млрд м3 газу в Європі або в Росії. Це 3, 5 млрд дол., які ми віддаємо європейцям або росіянам. Замість того, щоб ці кошти віддати нашим виробникам, бурити свердловини у нас».

Збільшення власного видобутку є ключовим завданням, на виконання якого спрямовані значні зусилля Міністерства енергетики

«Ми можемо суттєво збільшувати видобування. Тому ми пропонуємо зменшувати рентну плату, спрощувати процедуру видачі дозволів, тому що на сьогодні приблизно 5 років потрібно, щоб отримати дозвіл на видобування газу. І це основне завдання мого Міністерства.», - пояснив Міністр Демчишин.


Друк   E-mail