Сьогодні представники Міненерговугілля взяли участь у дебатах "Вугільні шахти в Україні: інвестувати чи закривати?"

Що робити з шахтами, чи потрібен закон про ринок вугілля, чи зможе держава в найближчі роки фінансово підтримувати вугледобувні підприємства, чи є в нас альтернатива вугіллю і чи зможемо ми виконати зобов’язання перед Енергетичним Співтовариством щодо переходу до 2050 року на відновлювальні джерела – на ці та інші питання намагалися знайти відповіді учасники дебатів, що відбулися сьогодні в Українському кризовому медіа-центрі.

Захід на тему: «Вугільні шахти в Україні: інвестувати чи закривати?» організований ДіХі Груп. Під час конструктивної дискусії учасники обговорили низку проблем роботи та перспективи розвитку вугільної галузі України. Принципові позиції, які існують на сьогодні, - це інвестування в державні шахти з метою їх подальшого продажу та поступове закриття неперспективних збиткових шахт з одночасним вирішення питань соціального захисту шахтарів.

Питання для обговорення були розділені на три блоки: економіка, нелегальний видобуток вугілля (копанки) та екологічні проблеми (терикони, які горять, підтоплення тощо).

Під час дебатів директор Департаменту вугільно-промислового комплексу Анатолій Корзун наголосив, що в умовах викликів сьогодення потрібен виважений підхід до закриття шахт, адже стоїть завдання забезпечити енергетичну безпеку держави. Також зазначив, що в 90-і роки було понад 200 державних шахт, найкращі з яких були приватизовані і зараз є найбільш економічно ефективні, а значна частина наразі перебуває у стадії реструктуризації.

Крім того, Анатолій Корзун зазначив, що для успішного реформування галузі розроблено Концепцію, на основі якої потрібно розробити програму реформування. «Щоб розв’язати той комплекс проблем, який є у вугільній галузі, потрібна серйозна програма. Причому вона повинна бути не довгострокова, а коротка – 2-3 роки. І ми маємо побачити результат, який задовольнить усіх людей, насамперед тих, які працюють у галузі: вони повинні побачити своє майбутнє», - зазначив він та додав, що вкрай важливо вирішити питання забезпечення енергетичної безпеки та незалежності нашої держави, а також стабільної роботи паливно-енергетичного комплексу.

Дискутували учасники щодо потреби у розробленні закону про ринок вугілля, застосування встановленої НКРЕКП формули «Роттердам +» для обчислення ціни вугільної продукції при визначенні вартості електроенергії. Також висловили думки щодо збуту вугілля, термінів переходу на альтернативні джерела та з інших важливих питань.

Щодо ринку вугілля А. Корзун наголосив: «Ринок – він і є ринок, він визначає попит і пропозицію, визначається ціна на ринку». Також наголосив, що за цінами Роттердама працює вся Європа: «Це майданчик з реалізації вугілля в Європі, який визначає ціну вугілля, того, яке приходить з різних країн».

За підсумками розгляду економічного блоку питань учасники погодилися, що кількість державних шахт поступово має скорочуватися у міру їх поетапної приватизації. Крім того, у разі закриття окремих шахт повинні бути розроблені та реалізовані програми зайнятості населення вугледобувних регіонів, створення індустріальних парків тощо. Водночас Україна не скоро відмовиться від вугілля, оскільки теплова генерація, яка є регулюючою, працює на вугіллі, тому потрібен поступовий перехід на альтернативні джерела, індивідуальний підхід до кожної шахти та жорсткий контроль за використанням виділених державою коштів.

Критично висловився А. Корзун також і щодо позиції окремих учасників дискусії про можливість легалізації так званих «копанок». «Категорично не згоден, що нелегальні копанки мають право на існування. Якщо закрити очі на долю людей, які там працюють, то можна казати: «Та нехай собі працюють!» Але в них немає зовсім ніякого захисту: ні соціального, ні іншого. Ми знаємо приклади, коли люди гинули, їхні сім’ї залишалися без годувальника, без будь-яких виплат. Тому це ганебна практика», - зазначив він. Більшість учасників дійшли згоди, що копанки стали складовою корупційної системи, коли є нелегальний вторинний ринок вугілля. «У нас достатньо контролюючих органів, які мають забезпечити припинення нелегального видобутку вугілля», - підсумував директор Департаменту вугільно-промислового комплексу.

Обговорили під час дебатів і низку екологічних проблем, зокрема териконів, які тліють, забруднюючи атмосферу, підтоплень тощо.

Анатолій Корзун запропонував експертам звертатися з конкретними пропозиціями та новаціями до Міненерговугілля для сприяння у найскорішому впровадженні реформ.


Друк   E-mail