Олександр Светелік: Переведення мереж на рівень напруги 20 кВ - об'єктивна необхідність

Перехід на клас напруги 20 кВ зі зміною конфігурації та автоматизація розподільної мережі – необхідний та пріоритетний крок для підвищення ефективності роботи мережі та зменшення втрат, забезпечення SAIDI і SAIFI. До такого висновку прийшли учасники наради з питань підвищення енергоефективності роботи електричних мереж та зменшення втрат в розподільчих мережах 6(10) кВ шляхом переходу на більш високий клас напруги 20 кВ зі зміною конфігурації мережі та концептуальних підходів до автоматизації розподільчої мережі і систем обліку електричної енергії, яка проведена 18 липня в НКРЕКП.

Від Міненерговугілля участь у нараді взяв заступник Міністра Олександр Светелік. Також у нараді взяли участь представники ДП "НЕК «Укренерго», Держенергонагляду, Держенергоефективності, науковці НТУУ «КПІ», представники ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії. Свої думки на нараді із зазначених питань мали змогу висловити представники вітчизняних підприємств - виробників електрообладнання.

На нараді розглянули питання щодо перспективи переходу від триступеневої системи передачі та розподілу електричної енергії 110-35-(6)10 кВ на двоступеневу систему 110-20 кВ, проаналізовано існуючу нормативно-технічну базу щодо проектування енергетичних систем та електричних мереж та обговорено необхідність внесення змін до існуючих нормативно-правових актів у частині проектування мереж 20 кВ.

Чимало уваги приділено питанням основних вимог до електричного обладнання 20 кВ, безпеки експлуатації електричних мереж на класі напруги 20 кВ, стимулювання споживачів-власників мереж 6 (10) кВ до виконання реконструкції мереж з переходом на клас напруги 20 кВ, автоматизації систем розподілу та впровадження комплексних заходів із автоматизації обліку електричної енергії.

Учасники наради розглянули також можливі шляхи фінансування впровадження заходів з реконструкції мереж 6 (10) кВ при переході на клас напруги 20 кВ.

Олександр Светелік наголосив, що переведення мереж на рівень напруги 20 кВ – об’єктивна необхідність, і таке рішення вже було застосовано в різних країнах Європи. Проте великий обсяг розподільчих електричних мереж в Україні та значний обсяг необхідних капіталовкладень, за його словами, не дозволяє говорити про одночасне переведення всіх мереж на новий рівень напруги. Можна говорити про перехідний період, протягом якого існуючі розподільчі мережі 6(10) кВ будуть поступово доповнюватись та замінюватись мережами 20 кВ.

Пілотні інноваційні проекти будуть розглянуті Науково-технічною радою при Міненгерговугілля України. Крім того, за результатами наради вирішено утворити при НКРЕКП за участі Міненерговугілля та представників галузі три робочі групи: з питань нормативної документації, напрацювання схемних рішень, вимог до обладнання 20 кВ; Концепції автоматизації розподільної мережі (телемеханізація, телеуправління, РЗА); Концепції систем обліку та питання стимулювання абонентів до переходу на 20 кВ.

З метою затвердження комплексної програми застосування ступеня напруги 20 кВ в розподільчих мережах Міненерговугілля та НКРЕКП підготують відповідний проект постанови КМУ, у якому буде передбачено, зокрема, підтримку вітчизняних виробників електрообладнання 20 кВ.


Друк   E-mail