Роз'яснення Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо переговорного процесу у форматі Україна/ЄС/РФ з питань безпеки поставок природного газу в Україну та до країн ЄС

Українська сторона вважає пропозицію російської сторони щодо врегулювання ситуації  із постачанням природного газу як політично вмотивовану та таку, що не відповідає критеріям ринкового підходу та справедливості.
Для України є неприйнятним запропонований російською стороною механізм зміни вартості природного газу шляхом встановлення  т. зв. «знижки» за рахунок відміни експортного мита.  Українську сторону не влаштовує ситуація, коли ціна на природний газ може  змінюватися російською стороною в односторонньому порядку, як це вже було в квітні 2014 року.

Українська сторона пропонує вирішити питання встановлення ринкової недискримінаційної ціни  на природний газ шляхом внесення відповідних змін до контракту на його постачання між НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром». Це було б найбільш логічним та ефективним рішенням щодо гарантій стабільності ціни.
Запропонована російською стороною ціна у 385 доларів США за 1000 куб. м також є надто високою. Цей рівень значно вищий, ніж ціни, за якими українські компанії зараз купують газ в Європі. З  урахуванням довгострокового характеру контракту між  НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром» , а також обсягів природного газу, який купується українською стороною, ціну у  385 доларів США за 1000 куб. м  українська сторона не може визнати ані ринковою, ані справедливою.
Українська сторона вважає, що ринковою та справедливою є ціна на рівні 268,5 доларів США за 1000 куб. м, про яку було досягнуто домовленості у грудні  2013 року і яка була зафіксована в додатковій угоді до контракту 2009 року між  НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром».  Саме така  ціна  діяла в першому кварталі 2014 року як за попереднього, так і за діючого Уряду України.
Ця ціна, як ринкова, є оптимальною з точки зору економічного ефекту для обох сторін,  оскільки  дозволяє  НАК «Нафтогаз України» розмістити весь обсяг запропонованого газу на українському ринку палива та  максимізувати ВАТ «Газпром» обсяги постачання газу  в Україну.
Ми високо оцінюємо те, що наші європейські партнери з розумінням сприймають пропозиції української сторони. Ми сподіваємось на взаємовигідне врегулювання ситуації шляхом трьохсторонніх переговорів і готові до їх продовження. Проте, у випадку недосягнення домовленості питання буде передано на розгляд Стокгольмського арбітражу.


Друк   E-mail